Posted by on mar 6, 2015 in Blog | 0 comments

Aby som začal pozitívne, tak zlý rukopis nie je vaša vina. Je to spôsob, akým vás ho v škole učili. Nikto vám vtedy nepovedal, či je dobrý alebo zlý – dôležité bolo naučiť sa ho. To malo za následok zlé návyky, ako nesprávne písanie písmen, zlé držanie pera a nesprávne držanie ruky pre pohodlné a príjemné písanie. Pekný rukopis dnes nie je veľmi oceňovaná znalosť. A to je chyba! Napomáha tomu aj dnešný digitálne založený svet, kde primárne vstupné zariadenia sú dotykové obrazovky a klávesnice.

Patríte medzi ľudí, ktorým záleží na kvalite svojho rukopisu? Tak vedzte, že nič nie je stratené a zabudnuté. So správnym odhodlaním a motiváciou sa to dá zvládnuť. Povedzme: „Dosť škaredým rukopisom!“ Prinášam vám týchto 5 rád, ktoré vás privedú ku krajšiemu rukopisu.

1. Píšte s čímkoľvek

Písať sa dá hocičím dokonca aj horčicou na stenu. Samozrejme ak máte trpezlivosť a chuť si to potom po sebe upratať. Ale to teraz nemám na mysli.
Zoberte si prvé pero, ktoré vám príde pod ruku a začnite písať. Je super, že máte obľúbené pero, ale to neznamená, že keď máte prázdnu náplň si cvičenie odpustíte! Naučte sa ovládať všetky svoje písacie pomôcky. Bez obáv používajte na každé cvičenie iné pero. A nemusia to byť iba perá. Čo tak ceruzky, fixky, linery, brush peny?
Takže nevyberajte a začnite.

Zoberte si prvé pero, ktoré vám príde pod ruku a začnite písať.

 

2. Píšte čokoľvek

Keď už sa raz rozhodnete vylepšiť si svoj rukopis, tak narazíte na jeden zákerný problém. Čo budem písať? A na to je naozaj jednoduchá odpoveď. Píšte napríklad to, na čo práve myslíte, čo práve vidíte alebo najjednoduchšie opisujte text z časopisu, knihy alebo z webu.

Píšte čokoľvek

 

3. Držte správne pero

Ak nemáte správne vytvorené návyky pre písanie už od základnej školy, tak táto časť bude pravdepodobne najťažšia. Ak máte správny návyk držania pera, smelo tento bod preskočte :-).
Správne držanie pera je základ pre dobrý a čitateľný rukopis. Všeobecne najlepšie držanie pera je uchopenie špičky pera palcom a ukazovákom, zatiaľ čo sa koniec pera opiera o ukazovák. Prostredník použite ako podporu pod perom. Malíček a prstenník slúžia na opieranie a šmýkanie sa po papieri. Ruku držíme kolmo smerom k papieru. Ťahy pera vykonávame pohybom prstov a zápästím meníme polohu ruky tým, že máme lakeť opretý o stôl. Pohyb zápästia vám pomôže udržať rovnakú veľkosť znakov aj na konci riadku, oproti tomu, ak by ste písali iba rukou.
Obrázok nižšie vám to naznačí lepšie ako tisíc slov :-).

Správne držanie pera je základ pre dobrý a čitateľný rukopis.

 

4. Neponáhľajte sa!

Písanie je znalosť a tiež aj umenie rovnako, ako kreslenie alebo maľovanie. Každé umenie potrebuje svoj čas. Náhlením si v ničom nepomôžete. Iba by ste rýchlo chrlili písmená so zlými proporciami, odstupmi a sklonom.
Každý ťah pera si treba premyslieť, vychutnať a poučiť sa z neho. Nájsť ten správny tvar pre vaše písmeno. Opakovať ho pomaly, až kým sa ho nenaučíte naspamäť. Ako pomôcku si môžete zaobstarať predlohy so správne napísanými písmenami.
Keď získate dôveru vo svoj štýl a dokážete ho zopakovať aj so zatvorenými očami, môžete pridať na rýchlosti.

Každý ťah pera si treba premyslieť, vychutnať a poučiť sa z neho.

 

5. Pravidelne trénujte!

Pravidelné trénovanie je predpoklad pre sústavné zlepšovanie rukopisu. Každý deň si aspoň polhodinku vyhraďte písaniu. To predsa nie je až tak veľa, však? A ak sa vám podarí vyhradiť si viac času, tak tým lepšie.

Každý deň si aspoň polhodinku vyhraďte písaniu.

 

Bonus – odmeňujte sa!

Nezabudnite sa odmeniť za každé zvládnuté cvičenie. Cukor a bič je zlaté pravidlo. Bez práce nie sú koláče, ale hlavne to nepreháňajte. Žiadne televízory alebo herné konzoly, ale niečo jednoduché. Napríklad, ísť do kina, ísť na pivo alebo prechádzka. Je to na vás a musí to byť niečo, čo vás motivuje a zároveň si to užijete.
V mojom prípade je najviac motivujúca návšteva kina.

Nezabudnite sa odmeniť za každé zvládnuté cvičenie.

 

Dúfam, že vám tieto body prišli vhod a dopomôžu vám ku krajšiemu rukopisu.

Nebojte sa s nami podeliť o vaše skúsenosti a zážitky zo zlepšovania rukopisu. Či už formou komentáru tu na webe alebo na našich profiloch na Twitteri a Instagrame.