Posted by on apr 27, 2015 in Blog | 6 comments

Po každej práci s pierkom je vždy nutné, ho poriadne očistiť od zaschnutého tušu alebo atramentu. Je to veľmi dôležité z toho dôvodu, aby vám pierko vydržalo funkčné a v dobrom stave čo najdlhšie.

Doposiaľ som používal klasický tuš a atrament, ktorý nebol vodeodolný a na jeho zmytie mi postačovalo mydlo a voda. To sa však zmenilo, keď som si objednal indický kaligrafický tuš (indian ink), ktorý už bol vodeodolný. Samozrejme ako vždy, som sa natešene a s veľkou vervou pustil do jeho testovania. Po jeho ukončení mi ostala na stole malá kôpka copperplate pierok (Pointed nibs for Anglaise) so zaschnutým tušom a v hlave otázka „čo teraz s tým, ty chytrák“.

Špinavé pierka od zaschnutého tušu.

Vedel som, že na odstránenie zaschnutého vodeodolného tušu sú vhodné rôzne špecializované prípravky, alebo čistič okien s obsahom amoniaku. Nič také som však nemal po ruke a začal som rozmýšľať, ako tie pierka čo najšetrnejšie očistím.

V tom mi napadlo, že ako prvé vyskúšam Alpu (francovka), ktorú občas používam na odmasťovanie plastových plôšok pri lepení sekundovým lepidlom. Kvapol som trocha na handričku, pretrel pierko a „ajhľa!“. Kto by to bol povedal, že Alpa dokáže tak efektívne a rýchlo očistiť pierko od zaschnutého vodeodolného tušu. Po tejto skúsenosti sa stala mojím primárnym prostriedkom v čistení pierok.

Očistenie pierka od zaschnutého tušu Alpou.

Očistené pierka od zaschnutého tušu.

V budúcnosti by som chcel Alpu vyskúšať na prečistenie technických a plniacich pier, prípadne rôznych brush penov. Ak máte podobné skúsenosti alebo poznáte iné metódy čistenia zaschnutého tušu (atramentu), neváhajte a podeľte sa o ne s nami. Môžete priamo tu v komentároch alebo na našom Twitteri.