Posted by on jún 11, 2015 in Blog | 0 comments

Môj kamarát ma nedávno oslovil s prosbou o pomoc. Rád pomôžem a hlavne v tomto prípade, keď sa jednalo o niečo špeciálne. Požiadal ma, aby som navrhol detský nápis na stenu s menom jeho synčeka „HUGO“.


Tvorba návrhov

Hlavné požiadavky na nápis boli, aby bol hravý, veselý a farebný. Pri návrhoch, aby som zdôraznil hravosť, som vsadil voľnú ruku bez asistencie pravítok. Na kresbu som  použil pentelku a tie najfarebnejšie  fixky čo som doma našiel.

Rôzne návrhy na nápis na stene

 

Výber návrhu

Na základe požiadaviek som vytvoril zopár návrhov. Tie  som mu predložil, aby si z nich vybral ten, ktorý sa mu najviac páči. So svojou manželkou sa jednohlasne zhodli. Zvolili si nápis s písmenkami v štvorčekoch, ktorý vychádzal z detských hracích kociek.

Vybraný návrh nápisu na stenu

 

Umiestnenie nápisu

Keď už bol vybraný nápis, bolo treba určiť, kde presne sa má umiestniť a aká bude jeho veľkosť. Tejto úlohy sa zhostil spomínaný kamarát. Vystrihol z papiera 4 štvorce určitej veľkosti, ktoré priložil k stene, aby odhadol vhodnú veľkosti nápisu. Aby mu štvorce držali po kope, zlepil ich lepiacou páskou. Zlepené štvorce následne obkreslil ceruzkou. V tom čase mal však stenu vymaľovanú sýtou modrou farbou a ak chcel, aby sa na nej nápis dobre vynikol, musel preň vytvoriť vhodný základ a preto vymaľoval vyznačené obrysy bielou farbou.

Biely podklad pre nanesenie akrylovej farby.

 

Tvorba šablóny

Zatiaľ, čo kamarát robil biele obrysy, ja som sa pustil do prekresľovania písmen z návrhu na vystrihnuté štvorce. Písmená som potom pomocou orezávacieho noža vyrezal. Vzniknutú  negatívnu formu písmen použil kamarát ako šablónu na prekreslenie písmen na stenu. Všetky písmená sa vyrezávali veľmi ľahko, len u písmena O bolo nutné spraviť dva mostíky, aby stred písmena ostal fixovaný na mieste.

Negatívna forma vyrezaných písmeniek pre ich prekreslenie na stenu

 

Realizácia nápisu

Farbu písmen si kamarát zmenil oproti pôvodnému návrhu. Rozhodol sa pre výrazne sýtu oranžovú, zelenú, červenú a žltú akrylovú farbu.

Vybrané akrylové farby

 

Na obrázkoch nižšie môžete vidieť pracovný postup, akým boli písmena vymaľované.

Postup ako boli písmenka maľované na bielom podklade


A tu už máme hotový nápis v celej svojej kráse:-).

Dokončený nápis na stene "HUGO"

 

Ďakujem, že ste si článok prečítali. Dúfam, že vás trocha inšpiroval pre vaše budúce projekty. Neváhajte sa o ne s nami a čitateľmi podeliť tu v komentároch, na našom Twitteri alebo nás spomeňte @2pixelsk pri Vašom  obrázku na Instagrame prípadne použite hashtag #2pixelsk.