Posted by on sep 26, 2015 in Blog | 0 comments

Niekto by to možno nazval podvádzanie, ale v kaligrafii žiadne podvádzanie neexistuje. Na prvý pohľad sa táto technika môže zdať trocha kontroverzná, ale netreba mať obavy. Je to len iný spôsob, ako tvoriť krásne kaligrafické písmo.

Prečo použiť túto techniku?

Táto technika je hlavne určená pre spájané písmo, ktoré sme sa napríklad učili v škole (na Slovensku sme asi jedny z posledných ktorý sa spájané písmo ešte učia, v Čechách sa už dlhšie experimentuje s tlačeným písmom Comenia Script), alebo  Cooperplate Script, Spencerian Script, prípadne, akýkoľvek iný typ spájaného písma.

Ak ste sa práve začali učiť kaligrafiu alebo lettering, tak táto technika je perfektná na to, aby ste sa naučili správne písať znaky a vedeli im dať správnu hrúbku. Pokiaľ ste pokročilí tak viete, že táto technika sa tiež používa na písanie nápisov na neštandardné povrchy, ako sú napríklad steny, okná alebo drevené tabule.

Odborný výraz pre túto techniku je “Faux Calligraphy” (Falošná kaligrafia). Na jej vytvorenie nepotrebujete žiadny špeciálny nástroj. Obyčajné pero, ceruzka, fixka, štetec alebo krieda stačí.

Pre zaujímavosť vytvoriť jeden nápis touto technikou vám zaberie dvoj až trikrát viac času ako keby ste ho napísali s ohybným pierkom alebo brush penom.

 

Video ukážka ako napodobniť kaligrafické písmo Faux Calligraphy

 

 

Ako na „Faux Calligraphy – Falošnú kaligrafiu“

Naskicujem si nápis na papier ceruzkou. Ceruzka má tú výhodu, že sa dá ľahko opraviť vygumovaním. Ak by som to spravil priamo perom, nemal by som už možnosť. Musel by som nápis vytvoriť znovu. Na písanie používam mechanickú ceruzku “Verzatilku”.

Faux Calligraphy - Falošná kaligrafia - naskicovanie

Keď som s návrhom spokojný obkreslím ho perom. Na obkreslenie používam gélový Roller Pilot G2 modrej farby.

Faux Calligraphy - Falošná kaligrafia - obkreslenie

V ďalšom kroku si určím hrúbku čiar. Z kaligrafie viem, že pri ťahu smerom nadol je čiara hrubá a pri ťahu smerom nahor je tenká. Toto pravidlo vychádza z písania ohybným pierkom. Každý hrot pierka ma rozdelenú špičku čo uľahčuje prúdenie tušu na papier. Ak používate ohybné pierko a pri písaní s ním vyviniete dostatočný tlak, pierko sa v špičke rozdelí. Uvoľní tak viac tušu na papier, z čoho vznikne hrubšia čiara. Funguje to len smerom nadol. Naopak by sa hrot pierka zarýval do papieru.

Keďže som celý text pred chvíľou napísal, viem presne kde sú ťahy smerom nadol. Môžem im tak pridať na hrúbke tak, že dokreslím extra líniu z vonkajšej alebo vnútornej strany.

Faux Calligraphy - Falošná kaligrafia - hrúbka písma

Po určení hrúbky čiar ostáva tieto obrysy vyplniť a nápis je hotový.

Faux Calligraphy - Falošná kaligrafia - vyfarbenie

Celý tento postup sa môže spraviť iba ceruzkou a až na záver použiť pero. Ako budete postupovať je len na vás.

A to je všetko. Dúfam, že vás tento postup zaujal a naučil vás niečo nové, alebo niečo, čo ste vedeli, len ste si neboli istý. Faux kaligrafie sa netreba báť, ale sa jej oddať. Je to veľmi zábavná a zaujímavá forma ako sa vyjadriť, prípadne pomôcť niekomu niečo vyjadriť. Neváhajte a podeľte sa s nami o vaše práce na našom Twitteri alebo Instagrame.

Nezabudnite sledovať aj náš Youtube kanál, kde sa tiež dozviete rôzne zaujímavé veci.