Posted by on okt 26, 2016 in Blog | 0 comments

Na cvičenie kaligrafie nie je vždy potrebné používať perá, fixky alebo štetce (brushe). Kaligrafia sa dá jednoducho trénovať aj s pomocou obyčajnej ceruzky. S ceruzkou je možné dosiahnuť tenkých aj hrubých čiar, ktoré sútak dôležité pri copperplate štýle tak dôležité/nesmierne dôležité. Nižšie prikladám zopár videí, kde (je ?) vidno, ako sa dá s rôznymi druhmi ceruziek precvičovať kaligrafia.

Kaligrafia s jednou ceruzkou (copperplate)

 

S obyčajnou ceruzkou sa dá veľmi jednoducho precvičovať kaligrafický štýl copperplate. Jemným pritlačením sa (papiera) dotýka menšia plocha ceruzky a to zanecháva tenkú čiaru. Ak sa s ceruzkou pritlačí, tak dotýkaná plocha ceruzky je väčšia a čiara je tak hrubšia. Je to podobný princíp ako s brushom.

Kaligrafia s murárskou ceruzkou (gotika)

 

Murárska ceruzka je jedinečná tým, že má plochý tvar podobne ako zrezané pierko. Preto sa s ňou dá nacvičovať gotika. Pri písaní je treba viac tlačiť, aby sa na papier preniesla celá plocha hrotu ceruzky.

Kaligrafia s dvomi ceruzkami (italic)

 

Jednoducho stačí spojiť dve ceruzky s gumičkou alebo lepiacou páskou a máte tu nástroj vhodný na nacvičovanie italiky alebo tiež gotiky. Tento spôsob je vynikajúci na nácvik väčších písmen.

 

Podeľte sa s nami o vaše práce na našom twitteri alebo instagrame, prípadne nám dajte like na našom youtube kanáli, kde sa tiež dozviete rôzne zaujímavé veci.